Végzős turizmus-vendéglátás szakos hallgatóként a kötelező 12 hetes szakmai gyakorlatomat Görögország legnagyobb szállodaláncához tartozó, Atlantica hotellánc egyik négycsillagos hoteljénél volt szerencsém eltölteni Kos szigetén, Marmari üdülőfaluban 2013. június 1-je és szeptember 15-e között, 15 héten keresztül.
Már 2 éve annak, hogy megismertem a del REY International nevű céget egy, az egyetemünkön tartott előadás keretében. Már akkor nagyon megtetszett a külföldi szakmai gyakorlat gondolatának lehetősége, és komolyan elkezdtem gondolkozni azon, hogy ne Magyarországon töltsem ezt az időszakot. A minden ősszel a Debreceni Egyetem főépületében megrendezésre kerülő külügyi börzére már úgy érkeztem a cég standjához, hogy konkrét terveim és kérdéseim voltak a következő nyarat illetően.
A tél folyamán beadtam a jelentkezésemet, és április közepén kaptam meg végül jó pár csoporttársammal együtt a munkaszerződésemet Görögországba, Kos szigetére. Nagyon örültem ennek a lehetőségnek és a munkakezdést megelőző másfél hónap lázas előkészületekben zajlott.
Célállomás: Kos
Május 31-én érkeztem meg a hotelbe, ahol június elsején már meg is kezdhettem a munkát felszolgálóként. A barátnőmmel, akivel kimentem szerencsére egy szobába kerültünk, pár nappal később pedig egy litván lány is csatlakozott hozzánk. A szoba hármunknak nem volt túl nagy, de végül mindennek lett helye, hamar hozzászoktunk az új körülményekhez és, hogy néha várni kellett a fürdőszobára.
A tágas terasz pedig, ami a szobánkhoz tartozott amúgy is mindent kárpótolt a tengerpartra néző kilátással….:) (Az egész sziget pedig mondanom sem kell gyönyörű!)
A munkát pontosan a főszezon legelején kezdhettem el, így még nagyobb kihívással találtam szembe magam, hiszen a legtöbb ember ekkor érkezik a szállodába. Kezdeti nehézségek természetesen voltak, hiszen soha nem dolgoztam még ezt megelőzőleg sem a vendéglátóiparban, sem a szállodaiparban, és felszolgáló sem voltam még soha, illetve ilyen sok időt, három és fél hónapot még soha nem voltam távol Magyarországtól. Így minden tekintetben teljesen új élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodtam. Szerencsére a közvetlen felettesünk az étteremben, a maitre, és a többi manager is segítőkészek voltak, első napunkon mindent elmagyaráztak, amit érdemes volt tudni.
Én gyakorlatilag az egész gyakornoki időmet ugyanazon a helyen, a legnagyobb étteremben, a ’Main Restaurant’-ban töltöttem az étteremhez közvetlenül kapcsolódó fedett terasz részen, amelynek csak egy részéért feleltem, kb. 25 asztal tartozott hozzám és a két görög munkatársamhoz.
- Két műszakban dolgoztam itt, reggel 7-kor kezdtem a munkát az előkészületekkel:pl: a konyhából az evőeszköz, szalvéta, papíralátét kihozatala, cukortartók felrakása az asztalokra, az este fel nem terített asztalok felterítése, ablaktisztítás, a ’trolley’ kocsi felszerelése. Ha a vendégek megérkeztek kávéval és teával kínáltam őket, minden más önkiszolgáló rendszerben működött, a svédasztalokról vehették el a nekik tetsző ételeket. A legtöbben fél 10 és fél 11 között érkeztek, ekkor volt a legnagyobb nyomás a felszolgálókon.
- Fél 11 után következhettek az utómunkálatok, pl: az összes asztal újraterítése az ebédhez, cukortartók levétele az asztalokról, a trolley bevitele a szennyes tányérokkal és poharakkal, lepakolása a konyhába. A munka délelőtti szakasza 11 órakor ért végett.
A munkanap második fele, az esti műszak 6 órakor kezdődött, és átlagosan fél 11-kor hagytuk el az éttermet. A munka menete hasonló volt a reggeli műszakkal. A délutánom így gyakorlatilag mindig szabad volt, legtöbbször lementünk a tengerpartra, vagy igyekeztük kipihenni a délelőtti műszak (vagy a tegnap esti buli) fáradalmait. :)
A hotelben megszállók fele angol, fele orosz nemzetiségű volt, elvétve egy-két német, francia vagy görög családdal, így jó alkalmam volt arra, hogy anyanyelvűekkel társalogjak angolul, ami úgy érzem sokat segített abban, hogy bátrabban merjek megszólalni idegen nyelven és bátrabban merjek megszólítani idegen nemzetiségű embereket.
Külföldön eltöltött szakmai gyakorlatomnak ez volt az egyik legfontosabb célja. Nem csak a vendégek, de a személyzet is igazi nemzetközi csapat volt, képviseltették magukat a görögökön és a magyarokon kívül még románok, albánok, csehek és litvánok is.Úgy érzem jól döntöttem, amikor úgy határoztam, hogy külföldön töltöm a szakmai gyakorlatomat, hiszen ezen kis időszak alatt is rengeteg új élménnyel és tapasztalattal lettem gazdagabb. Fantasztikus embereket és barátokat ismerhettem meg nem csak a személyzet köréből, de a vendégek részéről is, akiket soha nem fogok elfelejteni!
Persze mint az élet bármely területén itt is volt néhány negatív tapasztalatom, pl. nem mindig ízlett az aznapi ebéd vagy vacsora, néha túl fárasztónak tűnt a munka és a reggel 6-os felkelés vagy az, hogy pár napot szinte mindig késett a fizetés (szerencsére tényleg „csak” pár napot), de ennek ellenére bátran merjetek belevágni egy ilyen kalandba, mozduljatok ki kicsit az otthoni „komfortzónából”, higgyétek el, életre szóló élményekkel lesztek gazdagabbak, amelyről sokáig fogtok még otthon sztorizgatni a munkatársakkal! :)
Te is szeretnél ilyen élményeket?
- Szeretnéd a kötelező szakmai gyakorlatodat egy meseszép görög szállodánál tölteni?
- Értékes referenciát szeretnél szerezni, ami a későbbi álláskeresésénél ajtókat nyit meg előtted?
- Erasmus ösztöndíjat szeretnél igényelni?
Ha Görögországi szakmai gyakorlatot keresel, akkor az Internship Greece program keretében szó szerint több száz lehetőség vár! A görög szakmai gyakorlat alatt a hotelek ingyen biztosítják neked a szállást és az ellátást.
Ezen felül havi 450-500 Euró/hó zsebpénzzel is számolhatsz. Ezt az összeget tovább növelheti a borravaló és az iskoládtól igényelhető Erasmus ösztöndíj is. Arról nem is beszélve, hogy egy külföldi szakmai gyakorlat keretében eltöltött görög nyári munka mindenkiben irigységet vált majd ki!
- Szükséges kezdőtőke: kb. 150.000 Ft
- Programdíj: 250 GBP
- Fizetés: nettó 450-500 EUR/hó
- Pozíciók: felszolgáló, bartender, szobalány, recepciós, konyhai kisegítő, animátor, medencefelügyelő, lifeguard
- Szállás: ingyenesen biztosított
- Ellátás: ingyenesen biztosított
- Elvárások: magabiztos angol vagy német vagy orosz nyelvtudás & hallgatói jogviszony
- Szerződés hossza: 10-24 hét között szabadon választható (április & október között)
Kapcsolódó blogbejegyzések
- Résztvevőnk tollából: Egy animátor mindennapjai
- A tervtől a kiútig
- Varga Anna - Először repülsz?
- Partytime - azaz mi akad Spanyolhonban a munka után
- EHIC - Azaz mindent a TB-ről
- Szobalányok A-tól Z-ig
- Ismerd meg a gyönyörű Korfu látnivalóit
- Tóth Máté - Ennyi pénzért elindulni?
- Erkölcsi bizonyítvány és igénylése
- Szakmai gyakorlatos ügyintézés - Spanyolország
- Egy kis ízelítő Rodosz szigetéről :)
- Szobalánykodás egy résztvevőnk tollából
- Hárman, Párban, Egyedül
- Fuerteventura, a hatalmas hullámok szigete
- Repjegyfoglalás egyszerűen
- Hegedűs Anna - Veled is megtörténhet
- Halász Kata - Egy görög hajóút
- Mi a szösz az a svédasztal
- Látnivalók Kréta szigetén
- Work Experience programok
- Anyakönyvi kivonat igénylése
- Miért rúghatnak ki? És ha megtörtént a baj, mi a teendő?
- Tóth Máté - Hogyan legyünk jó pincérek
- Puskás Petra - Interjú Lanzarotéról
- Konyhai kisegítés - egy bulis munkakör távol a vendégek zajától
- Sári Noémi - Interjú Lanzarotéról
- Halkidiki és a szerzetes köztársaság.