Mivel turizmus szakos hallgatóként közeledett a gyakorlat ideje, úgy gondoltam, hogy hiba lenne, ha itthon tölteném el a gyakorlatomat, hiszen az én szakomnak a lényege a különböző kultúrák megismerése, a többnyelvűség és a világ, azon belül is az országok ismerete.
Nyílt nap keretében rá is találtam a Del Rey-re, és rögtön tudtam, hogyan fogom megvalósítani a gyakorlatom külföldön való eltöltését. Mindig is vágytam Spanyolországba, mert gyönyörű városai, tengerpartjai vannak. Emellett a spanyol nyelv rendkívül hangzatos, dallamos, szeretem a spanyol zenéket is, és mivel még sosem volt lehetőségem a spanyol életérzést megtapasztalni, úgy gondoltam, a szakmai gyakorlatom tökéletes helyszíne lesz az ország.
Igazából azt kértem, hogy ne menjek sok magyarral együtt, mert fejlődni szerettem volna mind nyelvileg, mind személyiségemet illetően. Végül az egyik barátnőmmel egy helyre kerültünk, mert az én hatásomra ő is jelentkezett.
Összesen 3,5 hónapot voltam kint. Nem vágytam haza egyáltalán.
Természetesen a kezdet nehéz volt. Tudom, hogy számomra idő kell ahhoz, hogy feloldódjak egy számomra ismeretlen társaságban. A spanyol vendégszeretetnek köszönhetően ez hamar sikerült. Mindenki nagyon közvetlen, beszédes, viccelődnek és a férfiak gyakran tesznek kétértelmű megjegyzéseket, de azt nem szabad komolyan venni, viszont annál szórakoztatóbbak.
Egész nyáron a szálloda bárjában dolgoztam, a munkatársaimat nagyon szerettem, rengeteget segítettek. Sosem gondoltam volna, hogy én valaha egy bárban fogok dolgozni, de ez is megtörtént. Koktélokat, italokat kevertem számtalan nemzetiségű vendégnek, az angol mellett elő kellett szednem a rég használt német tudásomat is, illetve akaratomon kívül ragadtak rám a spanyol nyelv különböző szavai és kifejezései.
Természetesen azért nem ment minden egyszerűen az elejétől, hiszen nem ismertem a speciális, az akár csak Spanyolországban jellemző italokat, amelyekhez néha egyedi pohár és felszolgálásmód tartozott. Továbbá korábban nem dolgoztam olyan munkakörben, ahol pénztárgépet kellett volna kezelnem. Spanyolországban eurót használnak, így meg kellett ismerkednem az érmékkel, a kasszával, a fejből visszaadás módszerével, illetve meg kellett tanulnom a különböző italok nevét, és hogy hogyan tudom megtalálni őket a számítógépes rendszerben. Ennek ellenére pár nap után már nyugodt szívvel készítettem el a Mojitót, a későbbiekben megtanultam a Piña colada, a Bloody Mary, a Caipirinha, a Caipiroska, a Gin fizz koktélok elkészítésének módját is.
Sokat tanultam a bárban is, hiszen fontos volt a kommunikáció, a csapatmunka a legstresszesebb helyzetekben is, a szezon közepén muszáj volt egymás keze alá dolgoznunk. Türelmet kellett tanúsítani olyan vendégekkel szemben is, akik nem voltak "egyszerű" esetek. De természetesen a munkatársakkal a későbbiekben mindent meg lehetett beszélni, viccelődni a kínos helyzeteken, illetve a kevésbé pörgős időszakokban szórakozni az animációs programokon.
Általában reggel és este dolgoztam, felosztva a 8 órát, de nem bántam, hiszen így akár minden nap mehettem a tengerpartra vagy csak sétálgathattam a hangulatos sétányon, és vásárolhattam egy ezredik szuvenírt. De olyan is előfordult, hogy délutántól dolgoztam estig, így legalább volt időm aludni az előző esti buli után. :)
Az angolom rengeteget fejlődött a nyáron, számos országból voltak diákok, így volt kikkel tölteni a szabadnapot is. Sokat utaztunk közeli kis városkákba, többször jártam Barcelonában is. Gyönyörű helyeket láttunk, finomakat ettünk és ittunk. Az egyik kedvencem természetesen a sangria volt.
Összességében az tudom elmondani, hogy a gyakorlatomat nem tölthettem volna jobb helyen. Ha szakmai szemmel nézem, a hotel lehetőséget kínált arra, hogy a gyakorlatom során megtapasztaljam, milyen is egy bárban dolgozni, illetve milyen gyorsaságot igényel az, hogy a szezon közepén minden vendég kívánságát teljesíteni tudjuk.
Továbbá internacionális környezetben voltam egész nyáron, nemcsak a vendégek, hanem a munkatársaim és egyéb gyakornokok miatt is. Számos gyakornok dolgozott nemcsak a bárban, hanem felszolgálóként az étteremben, a recepción, a konyhában és animátorként is. Oroszországból, Hollandiából, Franciaországból, Portugáliából, Ausztriából, Uruguayból és Bolíviából is ismerősökre és barátokra tettem szert.
A munkatársaim főként helybéliek voltak, de nekik köszönhetően elkezdtem érteni a spanyol nyelvet minimális szinten. Megtanították, mi a csapatmunka, hogyan álljak helyt egy hotel bárjában, illetve hogyan is érezzem jól magam a legnagyobb pörgés és stressz közepette. Számos tanácsot kaptam, mit érdemes a szabadnapjaimon meglátogatni, illetve megkóstolni.
Az utolsó hetekben a bárfőnök elkezdte mondogatni, hogy visszavárnak, hiszen nagyon sokat segítettem nekik a nyár folyamán. Egy ilyen nyár után ismét Spanyolországban szeretném eltölteni az év egyik legszebb időszakát, hiszen az emberek kedvesek, az ország gyönyörű, a nyelv hangzatos, és már megszoktam, hogy nyáron a kánikulában 5 perc sétára van a tengerpart... :)
Te is szeretnél ilyen élményeket?
- Szeretnéd a kötelező szakmai gyakorlatodat egy jól fizető munkahelyen, Spanyolországban tölteni?
- Értékes referenciát szeretnél szerezni, ami a későbbi álláskeresésénél ajtókat nyit meg előtted?
- Erasmus/Pannónia ösztöndíjat szeretnél igényelni?
- Mindig is vonzott a Kanári-szigetek vagy a Baleár-szigetvilág - és tetszik az ötlet, hogy nem kell spanyolul tudnod?
Ha fizetett külföldi szakmai gyakorlat érdekel Spanyolországban, akkor az Internship Spain program keretében több helyszín ajánlatai közül válogathatsz - spanyol nyelvtudás nélkül is! A gyakorlati idő alatt a szállás és ellátás ingyen biztosított, valamint min. €300-400/hó zsebpénzre is számolhatsz. Ezt az összeget tovább növelheti az iskoládtól igényelhető Erasmus/Pannónia ösztöndíj is.
A szakmai gyakorlatos helyet hónapokkal előre tudjuk neked biztosítani, így időben és kényelmesen le tudsz adni az iskoládnak minden iratot. És ami a legjobb: mivel a Kanári-szigeteken örökké nyár van, így ha az Internship programot választod, akár télen is élvezheted a meleget és az óceán közelségét (míg itthon másoknak csak a vacogás jut).
- Szükséges kezdőtőke: kb. 180.000 Ft
- Programdíj: 300 GBP
- Juttatás: nettó €300-400/hó
- Pozíciók: felszolgáló, bartender, szobalány/takarító, recepciós, konyhai kisegítő, animátor, hostess, szakácssegéd
- Szállás: ingyenesen biztosított
- Ellátás: ingyenesen biztosított
- Elvárások: magabiztos angol vagy spanyol nyelvtudás & hallgatói jogviszony
- Szerződés hossza: 2-6 hónap között szabadon választható
Kapcsolódó blogbejegyzések
- Varga Anna - Először repülsz?
- Partytime - azaz mi akad Spanyolhonban a munka után
- A spanyol mentalitás
- Ismerd meg Lanzarote szigetét közelebbről!
- Szobalányok A-tól Z-ig
- Szakmai gyakorlatos ügyintézés - Spanyolország
- Szobalánykodás egy résztvevőnk tollából
- Hárman, Párban, Egyedül
- Fuerteventura, a hatalmas hullámok szigete
- Mi lesz a legfurcsább Spanyolországban?
- A Kanári-szigetek a praktikum szemével
- Repjegyfoglalás egyszerűen
- Hegedűs Anna - Veled is megtörténhet
- A napos part központja: Malaga
- Miért 300-500Eur a fizetés a Work Experience Programoknál?
- A mesés mallorcai strandok...
- Tóth Máté - Hogyan legyünk jó pincérek
- Puskás Petra - Interjú Lanzarotéról
- Sári Noémi - Interjú Lanzarotéról
- Hegedűs Anna - A recepció élete