Torremolinos – 2015
A főiskola befejezése után pályakezdőként nem szerettem volna Magyarországon munkát keresni. Mivel 3 évvel ezelőtt vettem már részt Del Rey International által szervezett gyakorlaton a Kanári-szigeteken, gondoltam megyek még egyszer, hátha ki tudom alakítani a jövőmet Spanyolországban, indulásnak egy szakmai gyakorlat pedig tökéletes.
Az utazás
Teljesen egyedül vágtam neki az útnak, és nem is tudtam előre, hogy lesznek-e még kint rajtam kívül magyarok, de ez egyáltalán nem rettentett el.
A repülő délután 16:55-kor indult. Anyáékkal előtte a reptéren kicsit elbeszélgettük az időt a poggyász feladása után. A jegyre rá volt írva, hogy kapuzárás 16:25-kor. Oké, de hogy melyik kapu, az nem volt világos. Elbúcsúzkodtunk, átmentem az első kapun, átnézték a kézipoggyászom, még integettem, aztán bementem a terminálra.
A hangosban már mondták, hogy a malagai gépre utolsó hívás van, szíveskedjek a kapuhoz menni. Keresztülsprinteltem az egész terminálon, épphogy beengedtek még. Majdnem összeestem, a táskám nem futáshoz van méretezve :D De elértem. Felszálltam.
3 óra alatt oda is értünk, a poggyászom az elsők között jött ki (ja, mivel utolsónak adtam fel..) és kimentem a reptérről. A bőröndöm kereke eltörött, úgyhogy kézben kellett cipelnem. 24 kg, egy idő után inkább csak vonszoltam magam után.
Megkerestem a vasútállomást (nem volt bonyolult, ott van rögtön a kijárattal szemben), vettem egy jegyet Torremolinosra az automatából és feltuszkoltam magam a vonatra. Nagyon modern, olyan, mint nálunk az új piros vonat, bár ez nagyrészt a föld alatt megy, szóval mondhatjuk, hogy metró. A pesti metróval viszont nem igazán összehasonlítható.
4 megálló után erőt vettem magamon és leszálltam. A hotelben a recepciós nő mondta, hogy az egyik leendő lakótársam mindjárt végez, várjam meg. Egy francia fiú jött, segített felcipelni a csomagom a lakásba, és körbevezetett.
A város és a hotelem
Torremolinos Malaga alatt az első város a Costa del Sol-on. Csendes, kisvárosias jellegű. A szállás egy 3 szobás lakás, konyha, nappali-étkező, 2 fürdőszoba, mosókonyha tartozik hozzá.
Amikor én megérkeztem, egy francia lány és egy francia fiú lakott ott. Nyárra már 11-en lettünk a lakásban. 2 lány szoba, egy fiú szoba, szobánként 3 vagy 4 fő. Elég szűkös volt így a hely, még az emeletes ágy sem segített a helyzeten. Viszont pozitívumként említve sok új embert ismertem meg, főleg, hogy 7-en magyarok voltunk. Egy francia lány, a francia fiú, egy portugál lány és egy spanyol lány lakott még velünk. A láncnak 3 szállodája van Torremolinoson, ebből 2 hotel gyakornokai laktak itt. A harmadik hotelben is voltak heten magyarok, sokszor szerveztünk velük is programokat.
A munka
Munkába állás előtt mindenkinek kötelező elintézni a NIE papírját. Ehhez a rendőrségre kell elmenni regisztrálni, és díj ellenében kapunk egy NIE számot, amivel külföldi dolgozóként nyilvántartásba vesznek. Hotelfüggő, hogy amíg ez nincs kész, elkezdhetünk-e dolgozni, ennél a láncnál meg kellett várni, míg a papírt kézhez kapjuk. (Ez nagyjából egy hetet vesz igénybe.) Ezen felül már a szám birtokában bankszámlát kell nyitni, arra utalják minden hónapban a fizetést, ami minden alkalommal időben és pontosan jött. A hivatalokban nem nagyon beszélnek angolul, ezért aki nem tud spanyolul annak kicsit nehézkes az ügyintézés, de így is mindenki meg tudta oldani.
Az én szállodám (egy 4*-os hotel) a szállástól gyalog 25 percre volt, rögtön a tengerparton. A szálloda éttermében dolgoztam felszolgálóként. Heti 5 napon dolgoztunk, 8 órát.
Három műszak volt:
- reggeles (9:00-13:00)
- ebédes (12:00-16:00)
- esti (18:30-22:30).
Beosztástól függően vagy reggeles és ebédes voltam, vagy reggeles és estés, így mindig volt nap közben szabadidőm. A nyári hónapokban esténként gyakran kellett túlórázni (volt hogy éjfélkor jöttünk el), de tavasszal és ősszel viszont általában korábban befejeztük.
Mindenki nagyon segítőkész volt és kedves. Senki sem beszélt igazán angolul az ott dolgozók közül, de szerencsére a Kanári-szigeteken ragadt rám egy kis spanyol tudás is. A vendégek túlnyomó része holland, német és angol volt, spanyolok csak a nyári hónapokban jöttek, így az angol vagy német tudás sokkal hasznosabbnak bizonyult. A feladatok: asztalt terítettünk, összeszedtük a koszos tányérokat, újraterítettük az asztalokat, törölgettünk, italokat töltöttünk a vendégeknek, takarítottunk. Az ellátás félpanziós vagy teljes panziós vagy all inclusive volt. A félpanziós és teljes panziós vendégeknek fizetniük kell az italokért, ezért nekik csekket kellett írni. Az esti műszakban rendszerint az étterem ajtajában álltam a vendégek listájával, és minden érkezőnek elkértem a szobaszámát és ellenőriztem a listán, távozásukkor pedig kezeltem a kasszát.
Ebben a szállodában öten voltunk magyarok, úgyhogy senki sem érezhette elveszettnek magát, sőt, sokszor szórakoztattuk egymást a nyugodtabb órákban vagy ebédszünetben. Hárman voltak a konyhán, egy szobalány, és én voltam az étteremben egy francia gyakornok lánnyal.
Az ebédes és estés műszak közötti pár órában nem volt érdemes hazamennem, ezért minden alkalommal a strandon töltöttem vagy töltöttük azt a pár órát rögtön a hotellel szemben.
Személyzeti étkezés reggel és délben volt. Ebédre főztek külön, vacsorára viszont a büféről szedtünk a vendégek vacsorája előtt. Minden étkezés végén a vendégeknek főzött ételből is szedhettünk.
A feladatok: asztalt terítettünk, összeszedtük a koszos tányérokat, újraterítettük az asztalokat, törölgettünk, italokat töltöttünk a vendégeknek, takarítottunk. Az ellátás félpanziós vagy teljes panziós vagy all inclusive volt.
A félpanziós és teljes panziós vendégeknek fizetniük kell az italokért, ezért nekik csekket kellett írni. Az esti műszakban rendszerint az étterem ajtajában álltam a vendégek listájával, és minden érkezőnek elkértem a szobaszámát és ellenőriztem a listán, távozásukkor pedig kezeltem a kasszát.
Személyzeti étkezés reggel és délben volt. Ebédre főztek külön, vacsorára viszont a büféről szedtünk a vendégek vacsorája előtt. Minden étkezés végén a vendégeknek főzött ételből is szedhettünk.
Szabadidő
Én február végén érkeztem, ennek ellenére este még kellemes idő volt, bár éjjel a szálláson még fáztunk. Nap közben 25 fok körül volt, úgyhogy én már akkor elkezdtem strandolni. A szállás elég közel volt a városközponttól és a strandtól is, gyalog kb 10 perc alatt már lent voltam a parton. Közben érkeztek többen is magyarok a szállásra, úgyhogy nem voltam soha egyedül, mindig kitaláltunk valami programot, ha volt közös szabadidőnk. Szerveztünk egész napos kirándulásokat is, elmentünk közeli városokba városnézni, nemzeti parkba kirándulni. A környéken rengeteg látnivaló van, csak bírjuk pénzzel és idővel.
Városok és látnivalók, amiket nem érdemes kihagyni: Granada, Ronda, Córdoba, Sevilla, El Chorro nemzeti park, illetve a parti városok a Costa del Sol-on (Benalmadena, Fuengirola, Marbella, Estepona). Ezek között Világörökségi listán szereplő helyeket is találunk, mindenképp érdemes ellátogatni, ráadásul mindegyik belefér egy-egy egész napos kirándulásba. Aki pedig szeretne delfin show-t látni, vagy delfint simogatni, annak ajánlom figyelmébe a Selwo Marina-t Benalmadenaban ;)
Szórakozási lehetőség rengeteg van a városban, a part mentén bárok és disco-k sorakoznak. Mivel mi sokan laktunk a szálláson együtt, ezért a legtöbbször inkább házibulikat és grill partykat szerveztünk.
Ami a leginkább tetszett ebben a 8 hónapban, hogy sosem voltam egyedül. Nem összehasonlítható egy pesti panel lakással. A munkahelyen, a szálláson, a bulikban is mindig olyan emberek vettek körül, akiket nagyon örülök, hogy megismertem, és sosem fogom őket és ezt az élményt elfelejteni.
A munka persze nem mindig könnyű, sokszor kell rohanni, sok stresszel jár, de a nap végére a tengerparton ez már eszembe se jutott. Nagyon örülök, hogy újra eljöttem, úgyhogy idén nem is megyek haza, hanem rögtön megyek is tovább újra a Kanári-szigetekre telelni :D
Te is szeretnél ilyen élményeket?
- Szívesen dolgoznál Spanyolországban spanyol nyelvtudás nélkül?
- Jól beszélsz egy vagy több idegen nyelvet?
- Csak pár hónapos munkavállalást tervezel, akár gyakorlat nélkül?
- Nem szeretnéd itthon tölteni a telet, hanem inkább a tengerparton múlatnád az időt?
A Work Experience Spain program az ideális választás, ha meleg helyen szeretnéd tölteni a telet vagy az álmaid között szerepel egy élményekkel teli időszak a spanyol szigetek vagy partok valamelyikén - anélkül, hogy beszélnél spanyolul! A szállást és ellátást ingyen biztosítják a spanyol hotelek is, így nem kell a szerződésed időszaka alatt költened semmire. A részvételhez nem szükséges hallgatói jogviszony, sem spanyol nyelvtudás, sem előzetes gyakorlat a hotelmunkák világából.
Nem tudsz elhelyezkedni, mert nincs gyakorlatod, vagy rendelkezel tapasztalattal, de nem elég nívós helyeken? Szeretnéd erősíteni az idegen nyelvtudásodat és megtanulni spanyolul? Referenciát szeretnél szerezni egy 3-4-5 csillagos spanyol szállodától? Inkább töltöd a telet egy napfényes szigeten, mint Magyarországon? Ha bármelyik kérdésre IGEN a válasz, akkor ne hagyd ki ezt a lehetőséget!
- Életkori limit: 18 -30 év között
- Szükséges kezdőtőke: kb.180.000 Ft
- Programdíj: 300 GBP
- Juttatás: nettó €300/hó
- Bónuszok: nettó €100/hó a szerződés végén egy összegben
- Pozíciók: felszolgáló, bartender, szobalány, recepciós, hostess, konyhai kisegítő, szakácssegéd, animátor
- Lokációk: Baleár-szigetek (Mallorca, Menorca, Ibiza), Katalónia (Costa Barcelona, Costa Brava), Andalúzia (Almería, Costa del Sol)
- Szállás: ingyenesen biztosított
- Ellátás: ingyenesen biztosított
- Elvárások: magabiztos angol vagy spanyol vagy német nyelvtudás
- Szerződés hossza: 2-6 hónap között, szabadon választott kezdődátumokkal
Kapcsolódó blogbejegyzések
- Jótanácsok a pályázati anyag elkészítéséhez
- Partytime - azaz mi akad Spanyolhonban a munka után
- EHIC - Azaz mindent a TB-ről
- A spanyol mentalitás
- Ismerd meg Lanzarote szigetét közelebbről!
- Szobalányok A-tól Z-ig
- Ismerd meg a gyönyörű Korfu látnivalóit
- Tóth Máté - Ennyi pénzért elindulni?
- Erkölcsi bizonyítvány és igénylése
- Egy kis ízelítő Rodosz szigetéről :)
- Fuerteventura, a hatalmas hullámok szigete
- Mi lesz a legfurcsább Spanyolországban?
- A Kanári-szigetek a praktikum szemével
- Hegedűs Anna - Veled is megtörténhet
- Halász Kata - Egy görög hajóút
- Mi a szösz az a svédasztal
- Hogy kerüld el a mentális lejtőt
- Farkas Daniella - Interjú Ciprusról
- Látnivalók Kréta szigetén
- A napos part központja: Malaga
- Miért 300-500Eur a fizetés a Work Experience Programoknál?
- Work Experience programok
- A mesés mallorcai strandok...
- Puskás Petra - Interjú Lanzarotéról
- Konyhai kisegítés - egy bulis munkakör távol a vendégek zajától
- Sári Noémi - Interjú Lanzarotéról
- Hegedűs Anna - A recepció élete
- Halkidiki és a szerzetes köztársaság.