500 € = 450 000 Ft!
Jelen bejegyzésünk egy gyakori félreértéseket generáló témakörrel foglalkozik, ami nem más, mint a külföldön megkereshető fizetés, a kinttartózkodás alatt felmerülő kiadások, valamint, hogy ezek fényében vajon tényleg megéri – e belevágni a külföldi munkavállalásba. Egy matek óra során ez végzetes hiba, esetünkben azonban helytálló megállapítás.
A cikk megszületését elsősorban az indokolta, hogy számos érdeklődő kevesli a külföldi partnerszállodáinkban megkereshető havi 500 – 600 eurós alapfizetést, ugyanis ennyit Magyarországon is kereshet az ember, valamint, ha ebből az összegből az életköltségek levonása után már itthon is szinte alig van lehetősége az embernek félretenni, akkor mégis hogy lehetne elegendő külföldön, ahol a hazai megélhetési költségek többszöröse a jellemző?
Ezzel kapcsolatban szeretnénk eloszlatni a kételyeket a továbbiak során.
Manapság egyre nagyobb mértéket ölt a külföldi munkavállalás jelensége, aminek elsődleges motivációja az életszínvonal megemelése, illetve pénz megtakarítása. Sokakat csábít a hazainál magasabb fizetés reménye, és elvárják, hogy ha már kilépnek a saját komfortzónájukból és az otthon melegétől több száz – esetenként ezer kilóméterre vállalnak munkát, akkor bizony fizetésük is többszöröse legyen az otthonmaradottakénál.
Tulajdonképpen nincs is ezzel semmi baj, azonban ha szeretnénk magunkat megkímélni kellemetlen csalódások sorozatától, akkor nem árt felkészülni a kőkemény valóságra: az a bizonyos kerítés külföldön sem kolbászból készül ám.
Noha a fejlettebb uniós országok esetében igaz, hogy a hazai fizetések többszörösét lehet kint megkeresni, azonban a megélhetési költségek is jóval meghaladják az itthon megszokottakat, így a külföldi munkavállalásba felkészületlenül fejest ugrók a helyszínen részesülnek az öv alatti ütésként felérő felismerésben: nem a Kánaánba érkeztek meg.
Hogy mindezt elkerüljük, érdemes mindenekelőtt számba venni a legáltalánosabb kiadásokat, amikre majd külföldi életünk során számítanunk kell:
- Kiutazás: legtöbb esetben a kiutazás repülővel történik és a fapados járatok segítségével viszonylag olcsón meg lehet úszni a jegyvásárlást. Érdemes elolvasni egy korábbi bejegyzésünket, amiben a kiutazás megszervezéséhez kapcsolódó hasznos tippeket foglaltuk össze: http://www.dri.hu/blog/2016/06/14/utazasszervezes
- Szállás: az itthoni albérlet árak többszörösével érdemes kalkulálni, ami mellett sok esetben több havi kaució megfizetése is szükséges, illetve nem szabad megfeledkezni természetesen a rezsiköltségről sem. Leginkább a lakhatással kapcsolatos kiadások tudják drasztikusan megkurtítani a büdzsénket a külföldi élet során.
- Étkezés: Ez az a tétel, amely esetében egyéni igények alapján lehetséges spórolni, és bár átlagosan drágábbnak mondhatók a külföldi árak a hazainál, mégis egyes élelmiszereket nem hogy hasonló, de adott esetben még alacsonyabb áron is megvásárolhatunk külföldön, mint Magyarországon.
- Közlekedés: általában tömegközlekedés külföldön drágábbnak mondható, de sok helyen egészen racionális összeget kérnek el a jegyekért, bérletekért, közlekedési kártyákért.
Mindezek mellett akadnak olyan rejtett költségek, amiket szinte senki nem vesz számításba a külföldi élettel járó kiadások kalkulálásakor. Ilyen rejtett költségek többek között egy váratlan hazautazás költsége, betegség esetén az orvosi ellátás, gyógyszerek költsége, adott esetben a munkavállaláshoz szükséges hivatalos dokumentumok beszerzésével járó kiadások, vagy esetleg a kinti lakásba megvásárlandó bútorok, háztartási eszközök költsége.
A külföldi élet kiadásainak kalkulálásához nyújt segítséget az Expatistan nevű oldal, ahol a Föld különböző pontjain lévő városok megélhetési költségét tudjuk összehasonlítani olyan tétételek szerint, mint például az étkezés, lakhatás, ruházati cikkek, közlekedés vagy szórakozás.
Egy szó, mint száz, érdemes tehát körültekintően és minden részletre kiterjedően tájékozódni az általunk választott célországban felmerülő megélhetési költségekkel kapcsolatban, hogy még véletlenül se érjen kellemetlen meglepetés, például egy ilyen:
Külföldi élet a del REY által
Általunk munkát vállalva egyrészt egy megbízható, legitim, valós munkaszerződést kapnak az ügyfelek, ami garantált munkahelyet jelent, ráadásul a szükséges kezdőtőke összege is töredéke annak, amit egy általános külföldre költözés és munkakeresési procedúra megkövetel. Továbbá a munkavégzés során a munkáltató szálloda INGYENESEN biztosítja a szállást és ellátást, így a mindennapos főzőcskésés, lakbér és rezsiszámlák befizetése miatt sem kell majd aggódnod, aminek köszönhetően teljes mértékben rajtad áll, mennyi pénzt takarítasz meg fizetésedből.
Apropó, fizetés: igen, partnerszállodáinkban átlagosan 500 – 600 eurós alapfizetést lehet megkeresni, azonban az ingyenes étkezésnek és szállásnak köszönhetően nagyjából 1000 euró értékű „kompenzáció” is a munkaszerződés része, alátámasztva azon állításunkat, miszerint az 500 eurós fizetés valójában 1500-nak felel meg.
Végül, de nem utolsó sorban nem mehetünk el szó nélkül amellett a járulékos haszon mellett, miszerint a kint eltöltött idő során nyelvtudásod fejlődik, kapcsolati tőkéd bővül, ennek köszönhetően szerződésed lejárta után akár könnyebben találhatsz más jellegű munkalehetőségeket az adott országban, így lényegében a del REY ugródeszkaként is segítségedre lehet, ami által könnyebben megvetheted a lábad külföldön.