Málta gyöngyszemei
Málta tele van gyöngyszemekkel, melyek meglátogatását vétek lenne kihagyni, ha már ezen a csodás szigeten járunk. Nézzük, melyek ezek:
Nagymesterek palotája
A Grand Master’s Palace miként a múltban, ma is fontos döntések színtere Máltán. Itt ülésezik a máltai parlament minden csütörtökön, és aznap a palota nem látogatható. Itt van a mindenkori máltai köztársasági elnök hivatalának székhelye is.
Reneszánsz stílusban épült épület, legfőbb vonzereje (tekintélyes megjelenése mellett) hogy a Johannita Lovagrend lovagi páncéljai teljes fegyverzetben állnak sorfalat a grandiózus épület alsó szintjének folyosóin. Kisfiúknak (talán kislányoknak is) maradandó élmény lehet, hiszen kedvenc meséiket eleveníthetik meg az életnagyságú páncélos lovagokkal (vagy épp páncéljukba bújva) harcolva.
A lovagi páncélok érdekesek, de ezzel együtt is nem több, mint pár órás program Máltán. A palota főbejárata a Triq il Merkanti-ról nyílik, csütörtökönként nem látogatható. A felnőtt belépő 10 euró, gyerekeknek 6 éves kor alatt ingyenes.
Kék lagúna
A Kék Lagúna (The Blue Lagoon) Málta, jobban mondva Comino kihagyhatatlan látnivalói közé tartozik. Nem véletlen,
hiszen csodálatos hely. Nem véletlen, hogy több filmrendezőt is megihletett ez az elbűvölő lagúna és különböző filmekben fel is bukkant az évek során. Pl. Hullámhegy (Swept Away, Madonna játszott benne) vagy Trója, amiben Brad Pitt volt a főszereplő.
Hajóval megérkezni a Kék Lagúnába felejthetetlen élmény, de a víz alatti világ is gyönyörű a tengernek ezen a részén.
Barakka kert
A Vallettát körülvevő városfal tetején romantikus regénybe illő helyszínt találunk: szökőkutak és virágos kert - ezt hívják Felső Barakka-kerteknek, mely szépsége, tisztasága és a kilátás miatt a legalkalmasabb hely, ha a városlátogató túra során egy kis pihenőre vágyunk. Letekintve a Grand Harbour, szemben 4 félsziget. A kilátó jobb szélén alattunk szakadék, páratlan látvány, a túloldalán már a Vallettával szomszédos Florianát látjuk (praktikus infó, hogy a kertben egy tiszta mosdó is van, ami jól jön egy városnéző túrán).
A Barakka kert nem volt mindig az erőd része, hiszen a város védelméhez nem gyönyörűen telepített kertre volt szükség. Régen ez a terület a lovagok kiképzési helyszíne volt, a britek pedig szobrokat helyeztek itt el, aminek hagyományát a máltaiak megőrizték. Valletta végtelen, kéktől ölelt homokszínébe itt beolvad némi zöld, és a virágtenger ezernyi színe. Kattoghatnak a fényképezőgépek!
Hypogeum
A Hypogeum egy földalatti sírtemplom Máltán. Egy nagyon bonyolult barlangrendszer – labirintusnak is mondható temetkezési hely –, amelyet most már a turisták is látogathatnak. Kr. e. körülbelül 3300 és 2500 között épült. Az akkori szigetlakók saját kezükkel, csontokkal és kövekkel ásták ki. Az eredmény bámulatos lett, hisz 20 termet alakítottak ki, nem beszélve arról, hogy az egész barlangrendszer háromszintes. Ez is bizonyítja azt, hogy már akkor is nagyon fejlett civilizáció volt, hisz mérnöki pontosságú munkát végeztek.
A Hypogeum első szintjén sírboltok találhatóak, a második ennél bonyolultabb szerkezetű, hat méterrel van a föld alatt. Ami igazán látványos ezen a szinten, az a váróterem. A díszes terem a főszoba, és itt található az orákulum szoba is, ahol a jós „átvágta” a szigetlakókat.Az orákulum szoba falaiba kis kamrákat véstek, ezeknek köszönhetően visszhangzik a terem, így a szigetlakók azt hitték, hogy halott szeretteikkel beszélgetnek, miközben a jós állt a dolog mögött. Akkoriban azt hitték, hogy a jósok képesek a halottakkal kommunikálni, s közvetítenek feléjük
.
Marsaxlokk halászkikötője
A város megélhetését hagyományosan a halászat biztosította (kardhal, tonhal, aranymakréla). Málta belföldi halellátásának jelentős része ma is a marsaxlokki halászoktól származik, amit hét közben Valletta halpiacára szállítanak, vasárnap azonban a hagyományos halpiacot tartják a helyi kikötőben. Az utóbbi évtizedekben a part mentén haléttermek nyíltak, hogy a turisták egyre növekvő igényét kiszolgálják.
A város régi formájában megőrzött kikötőjével és csónakjaival az ország egyik legkeresettebb látványossága. A kikötő mentén standokon kínálják a turistáknak a Máltával kapcsolatos termékeket, ezek között a különlegességektől a bóvliig minden megtalálható. 2011-től a Xrobb l-Għaġin félsziget természetvédelem alatt áll (Xrobb l-Għaġin Nature Park).
Turisztikai jelentősége mellett a város ad otthont Málta új erőművének (Delimara Plant).