Az étterem rendje
Az éttermi pozíció az a munkakör amit kezdőként a legtöbbször vállaltok. Ez magában nem egy ördöngős feladat, hisz szinte mindenki svédasztalos all inclusive részre kerül, ahol nem kell semmilyen meglévő tudás. Ettől eltekintve szeretnénk megosztani jó pár hasznos információt veletek az étterem működéséről.
Mit csinálsz kezdőként?
Kezdőként szinte garantált, hogy svédasztalos rendszerben dolgozol majd. Ez a svédasztal feltöltését jelenti, valamint a vendégek itallal való kiszolgálását. Ez gyakorlatban annyit jelent, hogy ők elhozzák maguknak a vacsorát, neked csak a pár darabból álló italválasztékot kell kivinned. Ez az all inclusive rendszerben ingyenes, így pénzzel sem kell dolgoznod, valamint limit sincsen.
Mit csinálsz az asztaloknál?
Gyakorlatilag szektorokra bontjátok az éttermet és mindenki a saját asztalainál dolgozik. Általában nincs más teendőd, mint legtöbbször csak az érkező vendégekhez odamenni és felvenni az italrendelésüket. Ezek általában alap italok (bor, sör, üdítők) amit csak szervíroznod kell, úgy ahogyan a főnököd elmagyarázta. A vendégek távozását követően pedig elviszed a tányérokat (kiskocsin általában) és új terítéket készítesz elő. Ennek mikéntjét elmagyarázzák majd a munkakezdéskor.
Amikor éppen nem szolgálsz ki, érdemes figyelned az asztalokat, ahogyan fogynak az italok vagy az étel. Ilyenkor nyugodtan odamehetsz és megkérdezheted őket, hogy kérnek e valamit inni, vagy elviheted-e a tányérokat. Gondolj arra, hogy a számodra milyen egy ideális pincér és próbáld meg azt a szerepet felvenni.
Időközben figyelned kell a területed tisztaságát is, hisz az emberek mindig elszórják majd a krumplit, leejtik a villát és társai. Ennek az ellátásához szintúgy meglesz minden eszközöd ami csak kell.
Folyamat-terítés érkezés kiszolgálás újraterítés
Vegyük át, hogy mik azok a fő részfeladatok amiket szinte minden hotelben megtalálhatsz. Persze ezek összetétel nagyban függ a beosztástól, de nem ért, ha tisztában vagy vele.
TERÍTÉS
- Az étterem nyitásakor üresek az asztalok teljesen. Ekkor nektek kell megteríteni minden asztalt, a hotel “terve” szerint. Ez egy egyszerű feladat, gyorsan megtanulod/ellesed a többiektől, hogy mit hova kell tenned. Tudni fogod, hogy hogy találod az eszközöket, tányérokat, terítőt, és tisztában leszel azzal, hogy hogyan lesz “kész” az étterem a nyitásra. Ezt a fázis idő közben Is megismétled, amikor a vendégek végeztek az asztalnál.
KISZOLGÁLÁS
- A fent említett módon végzed a feladatot, lényeg, hogy mindenki elégedett legyen amennyire csak lehet. Nyilván az első napokban lassabb leszel és ügyetlenebb, de emiatt ne aggódj. Mindenkinek bele kell tanulnia, lényeg hogy lássák rajtad az akaratot.
LESZEDÉS
- Amikor a vendégek elhagyták az asztalt a lehető leggyorsabban le kell szedned a tányérokat/poharakat és újraterítened. Ebben segítségedre lesz egy kiskocsi ahova gyűjtöd a tányérokat, valamint előkészített evőeszközök és poharak.
- A kocsit általában egy szeparált részen tudod kiüríteni, ahova le kell pakolnod a tányérokat. Itt egyszerűen csak le kell borítani róla a maradékokat, a tányért pedig átveszik a mosogatók.
- Mindegyik olyan feladat amibe ügyesen bele tudsz tanulni nehézségek nélkül. Ha azt látod, hogy a másik területen dolgozó kollégád lemaradt valamivel, kezdj el neki segíteni nyugodtan. Ügyesebben is haladtok, és mindenki elégedett lesz veled.
Ki a főnököd?
Az étterem rendjéért a főpincér felelős szinte minden esetben. Ő dolgozza ki a beosztásokat, felügyeli a rendet és külön utasítást ad, hogyha látja valami nem megy jól. Tőre várhatsz segítséget és tudsz kérdezni, ha valamit nem értesz.
Ha például kíváncsi egy vendég, hogy milyen borok vannak, ne állj ott szótlanul, vagy mondj butaságot mert annál nincs rosszabb. Bármi ilyen van, hagyd ott nyugodtan az asztalt (persze elnézést kérve) és kérdezz rá a főnöknél.
Ezen felül mindig lesz valaki, aki több ideje van ott mint jómagad. Hiába, hogy mondjuk az illető is csak sima pincér, netán gyakornok, mégis jobban benne van a rutinban mint egy frissen érkező. Tőlük lesheted el a gyakorlati kis fogásokat és mikor te leszel ez a személy, ne félj megtanítani a trükköket az frissen érkezőknek.
Vegyünk át pár dolgot, amit érdemes tudnod, mivel nagy valószínűséggel megkérdezik majd tőled:
- Melyik étel miből készül,melyik fűszeres vagy vega.
- Melyik étel honnan származik, mennyire görög (ezt általában a jókedvű kíváncsi emberek teszik fel)
- Melyikben NINCS mogyoró vagy hasonló amire allergiás lehet valaki. Ha erre kíváncsiak akkor rögtön kérdezd meg a főnököt!
- Mi hol van?
- Milyen márka vagy jellegű a bor amit hozni tudsz. Itt legalább azt kell tudnod, hogy édes/száraz/fehér/rose/vörös, valamint hasonló kérdések a többi itallal kapcsolatban is.
Ezeken felül lehet még milliónyi kérdés amire lehet nem tudod a korrekt választ. Ha komolyan tudni akarják kérdezd a főnököt és megoldódik a dolog.
Mikor hívd a főpincért?
Előfordulhat, hogy kifogásolnak valamit a vendégek, netán speciális kérésük van. Ekkor a dolog megoldása helyett inkább kérd meg a főnököd arra, hogy jöjjön veled az asztalhoz. Ez azért fontos, mert így átadod a felelősséget neki, így utólag nem kerülhetsz bajba.
Leesett? Sebaj
Sokan kérdezték, hogy mi történik ha elrontasz valamit. Nyilván ha nem szándékosan tetted akkor nem kerülsz bajba, hisz ez mindenkivel megesik. Ha mondjuk leejtettél valamit, nincs más teendőd mint gyorsan eltakarítani (balesetés csúszásveszély) és folytatni a munkát.
Nyelvtani buktatók
A legtöbben angoltudással indultok ki és szinte garantált, hogy szembekerültök valakivel aki egy kukkot sem beszél (jellemzően oroszok). Ez vicces egy helyzet, deha készülsz igazán profin tudod kezelni őket.
Nincs más dolgod, mint indulás előtt összeírni azokat az eszközöket amiket a munka során használni fogsz (főleg terítékek) valamint az ételfajták és italokat is (főétel, leves, főzelék, sült, főzz, bor, sör, narancs…stb.)Ha megvan a listád, szánd rá a pár percet és gyorsan szótárazd ki őket a leggyakoribb nyelveken. Ha ezeket a szavakat tudod már megvan a szókincs amivel megérted, hogy mit akarhat a vendég a rendelésnél.